Borítókép: PexelsAz esküvői polgári szertartás Az esküvői polgári szertartás az egyik legfontosabb és legemlékezetesebb pillanat...
Az esküvői polgári szertartás
Az esküvői polgári szertartás
Borítókép: Pexels
Az esküvői polgári szertartás
Az esküvői polgári szertartás az egyik legfontosabb és legemlékezetesebb pillanat az életetekben, hiszen ezen a napon mondjátok ki a boldogító IGEN-t! Ezzel hivatalosan is összekötitek az életeteket szerelmetekkel. A polgári házasságkötés által jogosulttá váltok olyan jogokra és előnyökre, mint például az első házasulandók adókedvezménye, (ami 24 hónapig jár), az öröklési jogok, az egészségbiztosítás és a nyugdíj.
Előkészületek
Az első lépés, hogy minél hamarabb foglaljatok időpontot az önkormányzatnál, ahol a szertartást szeretnétek megtartani. Általában az önkormányzati hivatalban van lehetőség időpontot kérni. Interneten is tudtok időpontot kérni arra, hogy a házasságkötést megelőző eljárás jegyzőkönyvét felvegye az anyakönyvvezető, de magára a házasságkötésre nem lehet interneten bejelentkezni, hiszen mindkét fél személyes, együttes megjelenése szükséges!
Mi van akkor, ha valamelyik fél nem magyar állampolgár?
Ez esetben azt az az kormányhivatal ellenőrzi, ahova az anyakönyvvezető küldi a jegyzőkönyvet és a kötelező mellékleteket! Ha valamelyik fél nem tud magyarul, akkor tolmácsra van szükség a jegyzőkönyv felvételéhez, és a szertartáshoz is.
Időben foglaljátok le az összes szolgáltatót
Forrás: Pexels
Mikre figyeljetek az esküvői polgári szertartás szervezése során.
Az esküvői polgári szertartás zömében az önkormányzati hivatalban, vagy most már egyre gyakrabban az esküvő helyszínén, „kihelyezett polgári szertartás” keretein belül kerül megrendezésre.
A hivatalos szertartást minden esetben anyakönyvvezető tartja! Vannak olyan kivételek, ahol felkérik a polgármestert a szertartás megtartására, de az anyakönyvvezetőnek minden esetben jelen kell lennie és ez esetben a házassági lapot mindketten aláírják!
A szertartás általában
a következő elemekből áll
Bevezető szöveg: Az előadó megnyitja a szertartást és köszönti benneteket, a tanúkat, szülőket és a vendégeket.
Jegyesek bemutatása: Az előadó bemutatja a jegyeseket a vendégeknek.
Beszéd: Az előadó tart egy rövid beszédet a házasság fontosságáról és az esküvő jelentőségéről.
Házassági eskü: Egymás szemébe nézve mondjátok el az esküvői fogadalmát.
Gyűrűfelhúzás: Egymásnak ujjára húzzátok a gyűrűt, mint a házasság jelképét.
Ceremónia: Homokceremónia, fröccsceremónia, gyertyagyújtás, lakatceremónia, kötél ceremónia szokott előfordulni, de volt már példa bicikli lánc ceremóniára stb…
Szülőköszöntés: Édesanyáknak-nagymamáknak virágot, édesapáknak- nagyapáknak italt szoktak leggyakrabban adni. Amennyiben személyes ajándékot szeretnétek, az még nagyobb emlék marad számukra. Fontos! Ha a nagyszülők is jelen vannak a szertartáson, nekik is mindenképpen köszönjétek meg azt, hogy most együtt lehettek.
Esküvői okirat: A házassági anyakönyvi kivonat! Az esküvői okirat hivatalos dokumentum, amely tartalmazza az adataitokat és a házasság bejegyzéséhez szükséges információkat.
Gratulációk: A vendégek gratulálnak nektek, az örömszülőknek és a tanúknak.
Fontos! A szertartáshoz a zenéket nektek kell kiválasztani és sorrendben átadni a hivatalban, vagy ha „kihelyezett polgári szertartás” van, akkor a helyszínen a hangosítást végző szolgáltatónak. Figyeljetek a várakozó, vagy fogadó zenékre is, amik a szertartás előtt és után szólnak.
Gyűrűhúzás
Forrás: Unsplash
Az esküvői polgári szertartás fontos és szükséges lépés a házasságkötés folyamatában, mivel az ismeri el hivatalosan a kapcsolatotokat és jogi alapot teremt meg a közös életeteknek.
Fontos! Mind a házasulandóknak, mind pedig a tanúknak érvényes okmányokkal kell rendelkezniük az esküvő napján!
Egyre gyakoribb, hogy a pár hivatalos formában már az esküvő előtt összeházasodik. Ilyenkor többnyire a házasulandók, a szülők, (esetleg a szűkebb család), a tanúk és az anyakönyvvezető vannak jelen. Ezután a lakodalom napján és helyszínén egy szertartásvezető, vagy ritkább esetekben egy ismerős, rokon „adja össze” a párt, akár humorosabb, lazább formában.
Mi a különbség az anyakönyvvezető és a szertartásvezető között?
Az anyakönyvvezető és a szertartásvezető két különböző szerepkört tölt be az esküvői ceremónián.
Az anyakönyvvezető a polgári házasságkötési szertartás hivatalos személyzete, aki előtt az esküvőn hivatalos formában házassági lapot írnak alá, a férj a feleség a tanúk és az anyakönyvvezető! A polgári szertartás során végzi a hivatalos teendőket. Feladata, hogy ellenőrizze a házasságkötési feltételek fennállását, azonosítsa a házasságot kötő feleket, és a jogszabályoknak megfelelően vezesse le az esküvői ceremóniát. Az anyakönyvvezető a jogi és hivatalos kérdésekkel foglalkozik. Felolvassa a törvény által előírt hivatalos szöveget, összeköti a házasságot, és végül aláírja és aláíratja a házassági lapot. Az anyakönyvvezető a jogi aspektusokra összpontosít, és biztosítja, hogy a házasságkötés megfelelően és hivatalosan történjen meg.
Javarészt az anyakönyvvezető is személyes hangvételű házasságkötést prezentál, ő is kéri a személyes történeteiteket, hogy megismerjen benneteket, és ezáltal még személyesebb és ünnepélyesebb lesz a szertartás!
Az anyakönyvvezető által tartott esküvői polgári szertartás a hivatalban többnyire 10-20 percig tart. Természetesen az anyakönyvvezető is tud és szokott is személyes hangvételű és hosszabb szertartást prezentálni. Az anyakönyvvezető a hivatalon kívül is vállalhat a területileg illetékes helyeken, helyszíneken „kihelyezett polgári szertartást”.
A szertartásvezető, vagy házasságkötési szertartásvezető a házasságkötés szertartásának szervezője és koordinátora. Ő az, aki segít az előkészületekben, irányítja az esküvői polgári ceremóniát, és biztosítja, hogy minden zökkenőmentesen menjen végbe. A szertartásvezető többségében személyesebb hangvételű. Egy jó szertartásvezető felkészül a pár életéből, fontos pillanataiból és ez alapján mondja el a beszédét.
A szertartásvezető által tartott esküvői polgári szertartás akár 20-40 percig is tarthat. A szertartásvezető csak „kihelyezett polgári szertartást” vállalhat. Hivatalban nem vezethet szertartást!
Összefoglalva, az anyakönyvvezető az állami nyilvántartásba vett események hivatalos dokumentálásáért felelős, míg a szertartásvezető a szertartások megteremtéséért és levezetéséért felelős. Mindkét esetben maga a szertartás általában ugyanazokból a kötelező elemekből áll, kiegészítve esetleg, versekkel, hangszeres zenékkel.
„Ajándékként pedig
eléneklek Nektek néhány dalt,
ezzel is felejthetetlenné téve
a Nagy Napotokat”
Rólam mondták
Élő, valós Google vélemények
Ezeket olvastad már?
Az esküvői polgári szertartás
Milyen ruhában NE menjünk az esküvőre?
Borítókép: PexelsHogyan válasszuk ki a megfelelő öltözéket?Az esküvői öltözködési szokások és elvárások kultúránként és régióról...
Mi az 5 legfontosabb különbség a vőfély és a ceremóniamester között?
Miért fontos számotokra a választás?Mindenekelőtt leszögezem, hogy mindkét szolgáltató fontos szerepet játszik a lakodalomban, de...
Ki vagyok én?
Venczel-Kovács Zoltán
Ceremóniamester, színész
2009 óta vállalok esküvőkön ceremóniamester feladatok elvégzését. Korábban az egész országot bejártam, de amióta a fiam megszületett, már csak Győr és vonzáskörzetében vállalok esküvőket.
Tetszett a cikk? Kövess be.
Nézd meg az erről készült videómat a
@tokeleteseskuvo Milyen ruhákban NE menjünk az esküvőre vendégként? #tokeletesekuvo #tökéletesesküvő #nekedbe #foryou #wedding #ceremoniamestergyor #ceremóniamestergyőr ♬ A tropical house that feels Summer vibes - Roa
Venczel-Kovács Zoltán
+36 20 343-0679
szia@tokeleteseskuvo.eu
Adatvédelem | Impresszum | venczel des!gn
2009 - 2024 © Minden jog fenntartva!