+36 20 343-0679 hello@tokeleteseskuvo.eu
Az esküvői polgári szertartás

Az esküvői polgári szertartás

Az esküvői polgári szertartás

  1. Kezdőlap
  2. |
  3. násznép

Venczel-Kovács Zoltán | Az esküvői polgári szertartás

Borítókép: Pexels

Az esküvői polgári szertartás

Az esküvői polgári szertartás az egyik legfontosabb és legemlékezetesebb pillanat az életetekben, hiszen ezen a napon mondjátok ki a boldogító IGEN-t! Ezzel hivatalosan is összekötitek az életeteket szerelmetekkel. A polgári házasságkötés által jogosulttá váltok olyan jogokra és előnyökre, mint például az első házasulandók adókedvezménye, (ami 24 hónapig jár), az öröklési jogok, az egészségbiztosítás és a nyugdíj.

Előkészületek

Az első lépés, hogy minél hamarabb foglaljatok időpontot az önkormányzatnál, ahol a szertartást szeretnétek megtartani. Általában az önkormányzati hivatalban van lehetőség időpontot kérni. Interneten is tudtok időpontot kérni arra, hogy a házasságkötést megelőző eljárás jegyzőkönyvét felvegye az anyakönyvvezető, de magára a házasságkötésre nem lehet interneten bejelentkezni, hiszen mindkét fél személyes, együttes megjelenése szükséges!

Mi van akkor, ha valamelyik fél nem magyar állampolgár?

Ez esetben azt az az kormányhivatal ellenőrzi, ahova az anyakönyvvezető küldi a jegyzőkönyvet és a kötelező mellékleteket! Ha valamelyik fél nem tud magyarul, akkor tolmácsra van szükség a jegyzőkönyv felvételéhez, és a szertartáshoz is.

Venczel-Kovács Zoltán | Az esküvői polgári szertartás

Időben foglaljátok le az összes szolgáltatót
Forrás: Pexels

Mikre figyeljetek az esküvői polgári szertartás szervezése során.

Az esküvői polgári szertartás zömében az önkormányzati hivatalban, vagy most már egyre gyakrabban az esküvő helyszínén, „kihelyezett polgári szertartás” keretein belül kerül megrendezésre.
A hivatalos szertartást minden esetben anyakönyvvezető tartja! Vannak olyan kivételek, ahol felkérik a polgármestert a szertartás megtartására, de az anyakönyvvezetőnek minden esetben jelen kell lennie és ez esetben a házassági lapot mindketten aláírják!

A szertartás általában

a következő elemekből áll

Bevezető szöveg: Az előadó megnyitja a szertartást és köszönti benneteket, a tanúkat, szülőket és a vendégeket.

Jegyesek bemutatása: Az előadó bemutatja a jegyeseket a vendégeknek.

Beszéd: Az előadó tart egy rövid beszédet a házasság fontosságáról és az esküvő jelentőségéről.

Házassági eskü: Egymás szemébe nézve mondjátok el az esküvői fogadalmát.

Gyűrűfelhúzás: Egymásnak ujjára húzzátok a gyűrűt, mint a házasság jelképét.

Ceremónia: Homokceremónia, fröccsceremónia, gyertyagyújtás, lakatceremónia, kötél ceremónia szokott előfordulni, de volt már példa bicikli lánc ceremóniára stb…

Szülőköszöntés: Édesanyáknak-nagymamáknak virágot, édesapáknak- nagyapáknak italt szoktak leggyakrabban adni. Amennyiben személyes ajándékot szeretnétek, az még nagyobb emlék marad számukra. Fontos! Ha a nagyszülők is jelen vannak a szertartáson, nekik is mindenképpen köszönjétek meg azt, hogy most együtt lehettek.

Esküvői okirat: A házassági anyakönyvi kivonat! Az esküvői okirat hivatalos dokumentum, amely tartalmazza az adataitokat és a házasság bejegyzéséhez szükséges információkat.

Gratulációk: A vendégek gratulálnak nektek, az örömszülőknek és a tanúknak.

Fontos! A szertartáshoz a zenéket nektek kell kiválasztani és sorrendben átadni a hivatalban, vagy ha „kihelyezett polgári szertartás” van, akkor a helyszínen a hangosítást végző szolgáltatónak. Figyeljetek a várakozó, vagy fogadó zenékre is, amik a szertartás előtt és után szólnak.

Venczel-Kovács Zoltán | Az esküvői polgári szertartás

Gyűrűhúzás
Forrás: Unsplash

Az esküvői polgári szertartás fontos és szükséges lépés a házasságkötés folyamatában, mivel az ismeri el hivatalosan a kapcsolatotokat és jogi alapot teremt meg a közös életeteknek.
Fontos! Mind a házasulandóknak, mind pedig a tanúknak érvényes okmányokkal kell rendelkezniük az esküvő napján!

Egyre gyakoribb, hogy a pár hivatalos formában már az esküvő előtt összeházasodik. Ilyenkor többnyire a házasulandók, a szülők, (esetleg a szűkebb család), a tanúk és az anyakönyvvezető vannak jelen. Ezután a lakodalom napján és helyszínén egy szertartásvezető, vagy ritkább esetekben egy ismerős, rokon „adja össze” a párt, akár humorosabb, lazább formában.

Mi a különbség az anyakönyvvezető és a szertartásvezető között?

Az anyakönyvvezető és a szertartásvezető két különböző szerepkört tölt be az esküvői ceremónián.

Az anyakönyvvezető a polgári házasságkötési szertartás hivatalos személyzete, aki előtt az esküvőn hivatalos formában házassági lapot írnak alá, a férj a feleség a tanúk és az anyakönyvvezető! A polgári szertartás során végzi a hivatalos teendőket. Feladata, hogy ellenőrizze a házasságkötési feltételek fennállását, azonosítsa a házasságot kötő feleket, és a jogszabályoknak megfelelően vezesse le az esküvői ceremóniát. Az anyakönyvvezető a jogi és hivatalos kérdésekkel foglalkozik. Felolvassa a törvény által előírt hivatalos szöveget, összeköti a házasságot, és végül aláírja és aláíratja a házassági lapot. Az anyakönyvvezető a jogi aspektusokra összpontosít, és biztosítja, hogy a házasságkötés megfelelően és hivatalosan történjen meg.
Javarészt az anyakönyvvezető is személyes hangvételű házasságkötést prezentál, ő is kéri a személyes történeteiteket, hogy megismerjen benneteket, és ezáltal még személyesebb és ünnepélyesebb lesz a szertartás!

Az anyakönyvvezető által tartott esküvői polgári szertartás a hivatalban többnyire 10-20 percig tart. Természetesen az anyakönyvvezető is tud és szokott is személyes hangvételű és hosszabb szertartást prezentálni. Az anyakönyvvezető a hivatalon kívül is vállalhat a területileg illetékes helyeken, helyszíneken „kihelyezett polgári szertartást”.

A szertartásvezető, vagy házasságkötési szertartásvezető a házasságkötés szertartásának szervezője és koordinátora. Ő az, aki segít az előkészületekben, irányítja az esküvői polgári ceremóniát, és biztosítja, hogy minden zökkenőmentesen menjen végbe. A szertartásvezető többségében személyesebb hangvételű. Egy jó szertartásvezető felkészül a pár életéből, fontos pillanataiból és ez alapján mondja el a beszédét.
A szertartásvezető által tartott esküvői polgári szertartás akár 20-40 percig is tarthat. A szertartásvezető csak „kihelyezett polgári szertartást” vállalhat. Hivatalban nem vezethet szertartást!

Összefoglalva, az anyakönyvvezető az állami nyilvántartásba vett események hivatalos dokumentálásáért felelős, míg a szertartásvezető a szertartások megteremtéséért és levezetéséért felelős. Mindkét esetben maga a szertartás általában ugyanazokból a kötelező elemekből áll, kiegészítve esetleg, versekkel, hangszeres zenékkel.

„Ajándékként pedig
eléneklek Nektek néhány dalt,
ezzel is felejthetetlenné téve
a Nagy Napotokat”

 

Rólam mondták

Élő, valós Google vélemények

Ezeket olvastad már?

Ki vagyok én?

Ceremóniamester Venczel-Kovács Zoltán

Venczel-Kovács Zoltán

Ceremóniamester, színész

2009 óta vállalok esküvőkön ceremóniamester feladatok elvégzését. Korábban az egész országot bejártam, de amióta a fiam megszületett, már csak Győr és vonzáskörzetében vállalok esküvőket.

Nézd meg az erről készült videómat a A Tökéletes Esküvő - Venczel-Kovács Zoltán -on.

Venczel-Kovács Zoltán
+36 20 343-0679
hello@vkz.hu

Adatvédelem  |  Impresszumvenczel des!gn
2009 - 2024 © Minden jog fenntartva!

Milyen ruhában NE menjünk az esküvőre?

Milyen ruhában NE menjünk az esküvőre?

Milyen ruhában NE menjünk az esküvőre?

  1. Kezdőlap
  2. |
  3. násznép

Venczel-Kovács Zoltán | Milyen ruhába ne menjünk esküvőre?

Borítókép: Pexels

Hogyan válasszuk ki a megfelelő öltözéket?

Az esküvői öltözködési szokások és elvárások kultúránként és régióról régióra változóak lehetnek, így az előírásokat érdemes az adott esemény meghívójából, illetve az esküvő helyszínének és időpontjának jellegéből következtetni.

Általánosságban azonban az esküvőre látogató vendégeknek javasolt az elegáns öltözködés, ami azt jelenti, hogy

a férfiaknak:

  • öltönyt,
  • nyakkendőt,
  • alkalmi cipőt,

a nőknek:

  • koktélruhát,
  • estélyi ruhát vagy
  • kosztümöt javasolnak.

Az öltözetnek tisztának és rendezettnek kell lennie, és az adott szituációhoz, helyszínhez és időjáráshoz is alkalmazkodnia kell. Erősen javasolt esernyő bekészítése is. Ritkán kell, de jó, ha van az embernél.

Fontos, hogy az esküvői öltözködést nem szabad túlzásba vinni, és nem érdemes olyan ruhában megjelenni, amely kiemelkedik a tömegből vagy túlságosan szexi, provokatív vagy feltűnő. Az esküvő ugyanis az ifjú pár nagy napja és a vendégek feladata, hogy az örömüket és boldogságukat osszák meg, és ne vonják el a figyelmet magukra.

Venczel-Kovács Zoltán | Milyen ruhába ne menjünk esküvőre?

Ne vonjuk el a figyelmet
Forrás: Pexels

Illik fehér ruhában menni az esküvőre?

Általában nem illik fehér ruhába menni az esküvőre, mivel a fehér ruhát hagyományosan az esküvői ruhának tartják, és az ifjú pár kiváltsága, hogy ebben a színben jelenjenek meg. Az esküvői vendégeknek viszont érdemes más színekben megjelenni, hogy ne vegyék el a figyelmet az ifjú párról.

Azonban az utóbbi években egyre elfogadottabbá válik (Magyarországon egyelőre még nem), hogy a vendégek is viselhetnek fehér ruhát az esküvőn, különösen, ha az ruhadarab más kiegészítőkkel, mint például színes sál, ékszer vagy cipő van kombinálva és nem hasonlít az ifjú pár ruhájára. Azonban ezek az előírások régiótól és kultúrától függően változhatnak, ezért érdemes tisztázni az ifjú pár vagy a ceremónia szervezőjével, hogy mi a szokás az adott helyszínen.

Venczel-Kovács Zoltán | Milyen ruhába ne menjünk esküvőre?

A Menyasszonyé a fehér szín.
Forrás: Unsplash

Illik fekete ruhában menni az esküvőre?

Általában nem ajánlott fekete ruhába menni az esküvőre, mivel a fekete ruha hagyományosan a gyász színe és ezért a lakodalmakon elkerülik a használatát.

Ha úgy döntesz, hogy fekete ruhát viselsz, érdemes figyelni a kiegészítők és a smink kiválasztását is. Olyan kiegészítőket válassz, amelyek színesek, élénkek és a ruhával jól harmonizálnak. Azonban kerüld a túl feltűnő vagy provokatív kiegészítőket, mert azok is elvonhatják a figyelmet az ifjú párról.

Venczel-Kovács Zoltán | Milyen ruhába ne menjünk esküvőre?

A fekete a gyász színe.
Forrás: Unsplash

Összességében azt javaslom, hogy ha bizonytalan vagy az öltözködési előírásokat illetően, érdemes megbízható forrásokat figyelembe venni, például az esküvői meghívót vagy az ifjú pártól származó információkat használni, hogy biztosra menj az adott esküvő stílusában és elvárásaiban. Néha előfordul úgynevezett „dress code”, amikor az ifjú pár kiköti egy bizonyos ruhadarab (tornacipő, motorosruha stb.), vagy szín viselését.

Kerüld a fekete, fehér, túl kihívó, vagy szexi ruhákat. Továbbá a szandált, papucsot, rövidnadrágot, atlétát, szalmakalapot, Hawaii inget.

„Ajándékként pedig
eléneklek Nektek néhány dalt,
ezzel is felejthetetlenné téve
a Nagy Napotokat”

 

Rólam mondták

Élő, valós Google vélemények

Ezeket olvastad már?

Ki vagyok én?

Ceremóniamester Venczel-Kovács Zoltán

Venczel-Kovács Zoltán

Ceremóniamester, színész

2009 óta vállalok esküvőkön ceremóniamester feladatok elvégzését. Korábban az egész országot bejártam, de amióta a fiam megszületett, már csak Győr és vonzáskörzetében vállalok esküvőket.

Nézd meg az erről készült videómat a A Tökéletes Esküvő - Venczel-Kovács Zoltán -on.

Mi az 5 legfontosabb különbség a vőfély és a ceremóniamester között?

Mi az 5 legfontosabb különbség a vőfély és a ceremóniamester között?

Mi az 5 legfontosabb különbség a vőfély és a ceremóniamester között?

  1. Kezdőlap
  2. |
  3. násznép

Venczel-Kovács Zoltán | Mi az 5 legfontosabb különbség a vőfély és a ceremóniamester között.

Miért fontos számotokra a választás?

Mindenekelőtt leszögezem, hogy mindkét szolgáltató fontos szerepet játszik a lakodalomban, de különböző feladatokat látnak el, különböző formában. Ez a cikk a legnagyobb tisztelettel készült, mind a vőfélyek, mind pedig a ceremóniamesterek irányába, egyaránt.

1. Feladatok

A hagyományos vőfély vidám és interaktív szereplő. Fő feladata a hangulat fenntartása és a lakodalom szórakoztatóvá tétele. A vőfély jellemzően olyan feladatokat lát el, mint például:

  • a vendégek köszöntése,
  • az üdvözlőbeszédek,
  • a lánykikérés,
  • a különböző programok előtti versek, rigmusok elmondása,
  • tréfás történetek mesélése a pár életéről és
  • szórakoztató játékok szervezése, levezénylése.

A vőfély gyakran segít a násznépnek a jó hangulat megteremtésében és biztosítja, hogy a lakodalom mindenki számára élmény legyen.

A ceremóniamester is vidám és interaktív szereplő viszont inkább a lakodalom szervezéséért és lebonyolításáért felelős. Feladatai közé tartozik

  • az esemény menetrendjének összeállítása,
  • a vendégek fogadása,
  • a szolgáltatókkal való kommunikáció,
  • a vendégek-, és az események pontos koordinálása,
  • esetenként játékok levezénylése.

A ceremóniamester általában a háttérben dolgozik, de egyértelműen ő az, aki felelős az esemény zökkenőmentes lebonyolításáért, biztosítja, hogy minden a megbeszélt időpontban történjen és minden részlet tökéletesen működjön. Természetesen nem baj, ha egy CM-nek van humorérzéke.

Tehát összefoglalva:

a vőfély a lakodalom hangulatát szórakoztató módon javítja, míg a ceremóniamester inkább a háttérben dolgozik és gondoskodik arról, hogy az esemény minden szempontból zökkenőmentesen menjen végbe.

A Tökéletes Esküvő - Venczel-Kovács Zoltán

Kiváló hangulat.
Forrás: Pexels

2. Öltözködés

A vőfély általában népies viseletet hord, kalap, ing, csizma, bot stb.

A ceremóniamester pedig elegáns viseletben látható. Ing, zakó (vagy mellény), olykor nyakkendő.

Ceremóniamester Venczel-Kovács Zoltán

Vőlegény kitűző.
Forrás: Pexels

3. Játékok, versek

A vőfély rigmusokat, verseket mond az előbb már említett köszöntők és a programok előtt. Sokszor sajnos megszakítja a jó hangulatú táncot, akarva-akaratlan is beiktat egy-egy játékot.

A ceremóniamester nem mond verseket, nem állítja meg a bulit a játék kedvéért. Személy szerint csak akkor játszom, ha a hangulat leül.

A Tökéletes Esküvő - Venczel-Kovács Zoltán

Köszöntő beszédek.
Forrás: Pexels

4. Megszólalás

A vőfély hangos. Megszokta, hogy régen az un. nagy sátras lagzikon bizony hangosan kellett beszélnie, hogy mindenki rá figyeljen.

Egy munkájára is igényes ceremóniamester rendelkezik saját mikrofonnal. Így nem kell harsányan beszélnie, hanem jó esetben nyugodt, természetes hangon tud megszólalni.

A Tökéletes Esküvő - Venczel-Kovács Zoltán

Saját mikrofonnal
Fotó: Vörös Ákos

5. Alkohol

A vőfélyek között van olyan, aki fogyaszt alkoholt (tisztelet a kivételnek). Azért mert ez egy régi hagyomány. Koccint, köszönt. A mérték viszont nagyon fontos!

Természetesen a ceremóniamester is koccint, köszönt, de én személy szerint vízzel, vagy alkoholmentes pezsgővel. Sajnos a ceremóniamesterek között is van olyan, aki fogyaszt alkoholt. Jómagam soha nem fogyasztok alkoholt az esküvőn.
Nem hiszed? Tesztelj!

A Tökéletes Esküvő - Venczel-Kovács Zoltán

Zéró tolerancia
Forrás: Pexels

Ismerek jónéhány vőfélyt és ceremóniamestert is. Jóban vagyunk. A legnagyobb tisztelettel beszélek róluk!

Ceremóniamester Venczel-Kovács Zoltán

Csillagszóró séta
Forrás: Pexels

Melyik szolgáltatót válasszátok?

Az, hogy Ti melyik szolgáltatót választjátok, a vőfélyt, vagy a ceremóniamestert, ez igazából csak rajtatok múlik.

Ha számotokra fontosak a hagyományok, akkor mindenképpen vőfélyt válasszatok.

Ha viszont inkább a modern vonalat szeretitek és az esküvőtök is elegáns helyszínen lesz, akkor mindenképpen ceremóniamestert válasszatok!

 

 

„Az első találkozó is
teljesen ingyenes,
ráadásul semmilyen későbbi
elkötelezettséggel nem jár”

 

Rólam mondták

Élő, valós Google vélemények

Ezeket olvastad már?

Ki vagyok én?

Ceremóniamester Venczel-Kovács Zoltán

Venczel-Kovács Zoltán

Ceremóniamester, színész

2009 óta vállalok esküvőkön ceremóniamester feladatok elvégzését. Korábban az egész országot bejártam, de amióta a fiam megszületett, már csak Győr és vonzáskörzetében vállalok esküvőket.

Nézd meg az erről készült videómat a A Tökéletes Esküvő - Venczel-Kovács Zoltán -on.

error: Content is protected !!